Tvarkingi ir švarūs namai, į kuriuos miela sugrįžti, yra kiekvienos šeimininkės svajonė. Tačiau neretai prireikia viso savaitgalio, kad namai virstų išpuoselėta ir švaria vieta. Tad ko reikėtų imtis, kad mažiausiomis laiko ir pastangų sąnaudomis namai visuomet būtų tvarkingi? Marie Kondo knygoje „Tvarkingų namų stebuklas: japonų menas tvarkytis“ išskiria keletą žingsnių, kaip galima pasiekti nuolatinės tvarkos namuose.
Pirmasis žingsnis – tai apsivalymas nuo bereikalingų daiktų. Juk paprastai mūsų namai yra prigrūsti visokių mielų niekučių, parsivežtų iš įvairiausių kelionių, draugų padovanotų suvenyrų, neturinčių jokios praktinės naudos, išskyrus prisiminimus. Visi šie daiktai ir menkniekiai, kuriais apkrautos jūsų palangės ar lentynos, tėra dulkių kaupikliai, visiškai nesuteikiantys namams jaukumo. Atsikratę šiais daiktais, kurie yra nereikalingi, suprasite, kad tvarkymosi laikas tikrai sutrumpėjo. Būtina asivayti nuo bereikalingų popierių. Mes įpratę kaupti įvairias instrukcijas (o jei, gink Dieve, sugestų?), perskaitytą spaudą, senas prirašytas darbo knygeles, kalendorius, sumokėtas sąskaitas ir visokius kvitus, kurie tik užima vietą. Pirmiausia ir reikia jais atsikratyti.
Antrasis žingsnis – jei vis tik nepajėgėte išmesti visų tų niekučių, nes jie emociškai yra labai svarbūs, nors ir nepraktiški, tuomet imkitės rūšiavimo. Beveik visi išmokome ir pripratome prie šiukšlių rūšiavimo, taip pat reikia išmokti pagal paskirtį rūšiuoti daiktui ir jiems paskirti nuolatinę vietą namuose. Taip ne tik sukursite jaukių namų įspūdį, bet ir žinosite, kur ir kas yra padėta. Paprastai mūsų namai yra prikrauti daiktų, kurių net paskirties nežinome, tdėl reikia viso to atsikratyti. Jei išmesti vis tik yra gaila, tai sugrupukuoti daiktus taip, kad vienoje dėžėje atsidurtų visi rečiausiai naudojami daiktai, o kitoje – nuolat reikalingi ir svarbūs daiktai. Surūšiuotus daiktus sudėkite į nedideles dėžutes (tam labai praverčia batų dėžutės) ir tvarkingai jas sukraukite. Jei visas dėžes stilingai apklijuosite ar kaip nors dekoruosite, sukursite ne tik jaukių, bet ir savitų namų stilių.
Trečias žingsnis – tvarkytis reikia pradėti nuo kasdienių, dažniausiai naudojamų daiktų. Jei kasdien po keletą minučių jiems atrasite laiko, turėsite laisvą savaitgalį be ištisinių tvarkymosi valandų. Ypač daug dėmesio skirkite drabužiams – jei jie išmėtyti po visus kambarius, tai sukuria chaotišką, netvarkingų namų įvaizdį. Nebūtina viską sukabinti ant pakabų, drabužiai gali būti sudėti gražiai ir tvarkingai, svarbu, kad juos būtų paprasta prireikus surasti. Sumesti į krūvą drabužiai, suspausti ir sugrūsti į spintą ar kabantys ant džiovyklės skalbiniai gyvenamąją aplinką daro nejaukią. Dailiai sudėlioti, surūšiuoti švarūs drabužiai ir rankšluosčiai – tvarkos požymis, net ir tuo atveju, jei jie padėti ne į spintą, o, pavyzdžiui, ant skalbimo mašinos… Būtina įsigyti dėžę nešvariems drabužiams: taip skalbimui skirti rūbai turės pastovią vietą ir prisiės prie tvarkingų namų kūrimo.
Ketvirtas žingsnis – sudėlioję į dėžutes, kurios gali tarnauti kaip stalčiai, smulkius daiktus, surūšiavę viską, ko negalite išmesti, ir paskyrę iems nuolatinę vietą, pirmiausia nuvalykite nuo visų paviršių dulkes ir tik tada imkitės grindų plovimo.
Jei kasdien visus daiktus padėsite į jiems skirtą vietą, jums nereikės jų ieškoti verčiant viską paeiliui, irn amai bus gana tvarkingi. Juk visada mieliau užsukame pasisvečiuoti į tvarkingus ir jaukius namus. Tad pasistenkime, kad ir mūsų namai virstų atgaiva sielai. Sukurkime tokius namus, į kuriuos norėtųsi visuomet sugrįžti – jaukius ir tvarkingus namus!
Jei tavo siekiamybė yra švarūs ir tvarkingi namai, tai pradėk tvarkytis jau dabar laikydamasis šių keturių žingsnių programos. Netrukus tavo namai spindės švara ir visada bus tvarkingi!